Literatura, knihovní procesy a trh

Předmět Literatura, knihovní procesy a trh je podle mě předmět, který zcela jistě do kurikula Informačního studia a knihovnictví patří. Je důležité, aby se témata probíraná v tomto předmětu z kurikula ISK nevytratila. Student tohoto oboru by měl mít přehled o pojmech týkajících se literatury, aby na ně poté mohl navázat znalostí knihovních procesů a knižního trhu. Také je důležité znát alespoň nějakou historii vývoje literatury, knihovních procesů a knižního trhu, protože lze pak srovnávat a lépe pochopit, jak je tomu nyní. Student ISK by po absolvování tohoto předmětu měl být blíže tomu, aby se mohl stát literárním vědcem, knihovníkem nebo třeba nakladatelem.

Co se týče přínosu tohoto předmětu pro mě samotnou, překvapilo mě, jak různorodý tento předmět je. Dalo by se říci, že si v něm každý najde něco, co ho alespoň okrajově zajímá. Každý vyučující do předmětu přinesl jinou perspektivu.

Literatura byla pro mne velkou neznámou, témata byla těžko uchopitelná, ale i přesto se našlo něco, co mě zaujalo. Například to, že jsme zvyklí, že si věci nemusíme pamatovat z hlavy, kdežto dříve se memorovaly i věci, které už dávno neexistovaly. Také je zajímavé, že třeba socha jako artefakt není krásná sama o sobě, ale jako estetický objekt už krásná je, tzn. že artefaktu přiřazujeme nějaké vlastnosti. Velmi mne zaujalo vysvětlení pojmů znak, ikona a symbol. Konkrétně že znak je rozšifrovatelný jen tam, kde platí určitá norma. Líbil se mi příklad odložené knížky ve vlaku – na sedadlo s knížkou si nesedneme, protože nám dojde, že tam už někdo sedí. Pokud bychom normu nechápali, knížku přesuneme a na místo si sedneme[1]. Pan profesor Kyloušek se také věnoval komunikaci, zákonitostem řeči, tomu, co motivuje jazyk a jeho vznik. Zde jsem také zbystřila, protože komunikaci jsem se věnovala ve své bakalářské práci o kolaboraci ve virtuální realitě.

Přednášky paní doktorky Mazáčové pro mě byly spíše takovým příjemným opakováním z bakalářského studia. Jsem za to ale ráda, protože člověk spoustu věcí zapomene, tudíž jsem si své znalosti zase osvěžila.

Nejvíce přínosné pro mě byly přednášky pana doktora Škyříka, protože byly mým zájmům tak nějak nejblíže. Přednášky se věnovaly kulturním a kreativním průmyslům a byly dobře pojaté. Líbilo se mi například zamyšlení nad tím, jak se změnila hudební oddělení v knihovnách. Když jsem byla malá, v hudebním oddělení bylo plno kazet a CD, je zajímavé vidět, jak se médium mění a nyní by si již spoustu lidí kazetu ani nemohlo půjčit, protože by si ji neměli kde přehrát. Také mě zaujalo, že i z toho, že někomu vybíráme knihu jako dárek, může vzniknout zaměstnání, služba. Na tomto příkladu jde krásně vidět, co jsou to kulturní a kreativní průmysly. Základem je lidská kreativita, dovednosti a talent.[2] Co mě dále zaujalo, bylo téma hackerspace a makerspace. Vzpomněla jsem si, že kromě FabLab v JIC centru v Brně, i v organizaci Czechitas nedávno vznikl FabLab makerspace koutek. Můžete si zde vytvořit výšivku, natisknout vzor na tričko nebo vytisknout něco na 3D tiskárně[3]. Co se týče Czechitas, vzpomněla jsem si na ně i ve spojitosti s tím, že se knihovny snaží dostat holky do IT, protože přesně na to se tato organizace zaměřuje[4]. Líbilo se mi, že si v tomto předmětu opravdu každý mohl najít to svoje.


[1] KYLOUŠEK, Petr. [přednáška]. Brno: Filozofická fakulta MU. KISK, 9. 10. 2020. In: Microsoftstream.com [online]. Záznam dostupný z: https://web.microsoftstream.com/video/76fbffd3-f228-4ce6-8b4d-1844338e739e

[2] ŠKYŘÍK, Petr. [přednáška]. Brno: Filozofická fakulta MU. KISK, 27. 11. 2020. In: Microsoftstream.com [online]. Záznam dostupný z: https://web.microsoftstream.com/video/4a0f5b24-28fc-43b7-b2d4-7a1546aafac8

[3] Czechitas – FabLab Brno. FabLab Brno [online]. [cit. 2021-02-09]. Dostupné z: https://czechitas.fablabbrno.cz/

[4] Kdo jsme a co děláme? A proč? Czechitas [online]. [cit. 2021-02-09]. Dostupné z: https://www.czechitas.cz/cs/kdo-jsme

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte web zdarma s WordPress.com
Začít
<span>%d</span> blogerům se to líbí: